Daja: Rëndësi kanë 3 pikët

Trajneri i Skënderbeut, Ilir Daja, u shpreh i lumtur për 3 pikët ditën e sotme ndaj Kamzës, por i pakënaqur nga ekipi i tij për sa i përket lojës së shfaqur. Gjithsesi, ai i mëshoi faktit se era ishte një faktor që ia bëri të vështirë ekipit të tij paraqitjen sot.

– Fitorja e dytë radhazi, te Skënderbeu u riktheu qetësia…

Këto qëndrojnë. Era e fortë sot nuk bëri të mundur të dilnim tek loja jonë, me qarkullimin e topin. Kundërshtari na vuri në vështirësi sot. Goli i dytë i barazimit, ishte ndalesë fair play nga lojtarët tonë. Do e përmendnim më shumë nëse do kishim rezultat tjetër, por rëndësi kanë 3 pikët.

– Tani deri në fund Skënderbeu triumfues?

Besojmë se diferenca e pikëve që kemi, na ka dhënë një qetësi nga ana psikologjike, por në momente të caktuara, ekipi nuk është në motivimin maksimal. Kemi bërë 2 gola, një me pak shans edhe prej erës, dhe më pas pashë nga ekipi që e menduan ndeshjen të fituar. Me këtë erë që kishte sot, nuk mund t’i kërkohej më shumë lojtarëve, pasi kontrolli i topit ishte i vështirë.

– Sot rrezikuat shumë, dhe mund të përfundonte ndeshja në barazim…

Jam dakord, pasi në golin e parë na ndihmoi era. Në aspektin e ndërtimit të aksioneve, ndaj një kundërshtari që na pret në fushën e vet, era të pengon. Do vinte edhe një fitore me lojë jo të mirë. Sot nuk jam shumë i kënaqur nga lojtarët e mi, por rëndësi ka që 3 pikët na mbajnë në distancë.

– Pas vendimit të CAS-it , pamë një gëzim të skuadrës dhe ambientit korçar. A është e rrezikshme kjo dozë euforie në këtë momente? 

Edhe si në rastin e parë, që ndikoi ndaj Vllaznisë, edhe sot, ne nuk duhet të ndikohemi me problematikën që kemi me UEFA-n. Ne nuk jemi për të mbrojtur në këtë lloj drejtimi, por për ta mbrojtur në objektivat tona në fushë. Euforia apo stresi i shtuar, ndikon negativisht. Duhet të bëjmë atë që kërkojnë tifozët, që përveç fitoreve, të dominojmë edhe me lojë.

Lini nje pergjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.